Kostel se skleněnou střechou

19.10.2014 14:17

Kostel se skleněnou střechou a chráněná dílna Neratov

Před pár lety jsme šli s přáteli v Orlických horách na výlet… najednou se před námi objevila cesta označená jako  „Cesta přátelství“. Když jsme sešli jeden zalesněný kopec, rozevřel se nám pohled na údolí a na druhém kopci jsme spatřili nádherný kostel se skleněnou střechou. Zůstali jsme jak opaření. A šli ho prozkoumat. Kolem několika roubených stavení jsme dorazili do malé vesničky Neratov u Bartošovic, kde se v zatáčce za hospůdkou vypíná nad údolím kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Zjistili jsme, že osada byla založena u sklárny v 16. století. Rokytnický farář Christov Florian Blasius Grick podle svého snu nechal vyřezat sošku Panny Marie. A ta konala četné zázraky. Léčivou moc měl i zdejší pramen, proto v Neratově vznikly malé lázně. Nejvíce poutníků přicházelo o hlavní pouti 15. srpna. Proto se na tomto místě postavil nový chrám tak, aby na ni na Boží hod vánoční v pravé poledne dopadaly sluneční paprsky.

 

Před sto lety tady žilo kolem 500 lidí, postupně se vesnice vylidňovala a po odsunu německých obyvatel po válce zde zůstalo jen asi třicet lidí. Kostel Panny Marie Nanebevzaté po druhé světové válce vyhořel. Příčinou požáru byl zásah střely z pancéřové pěsti, vypuštěné vojákem Rudé armády. Zničena byla střecha, dřevěné schodiště, roztavil se hodinový stroj a zvon. Přestože opravy začaly již krátce po požáru, režim obnově kostela nepřál a v padesátých letech se práce kvůli nedostatku peněz zastavily. 

 

Před pár lety byly obnoveny záchranné práce. A opravený kostel je krásný, stojí za návštěvu, stejně jako celá vesnička. Nyní se ve vesnici nachází chráněná dílna „Sdružení Neratov“, která  pečuje o mentálně postižené. Lidé v této komunitě zajistili konzervaci obvodového diva, opravu průčelí a také i nové zastřešení, které je v hřebenové části skleněné.

Chráněná dílna ale také zajišťuje místní potraviny, kam dodává i výrobky svých klientů. V Neratově si každý rok kupujeme batikovaná trička, keramické misky a hrníčky. Naobědvat se můžete v neratovské hospodě či jídelně „Kuchyň“, a tak je možné podpořit místní obyvatele. Hlavní prodejna výrobků klientů sdružení Neratov je v nedalekých Bartošovicích. Blízko Neratova je naučná stezka Zemská brána, která vede romantickým údolím Divoké Orlice, stezka je několik km dlouhá, nádherné místo na výlet.

 

Přejeme příjemné putování, stojí to za to.

 

Tipy: 13. 12. 2014 - od 10 do 17 hod – Vánoční řemeslný jarmark na Kopečku – jarmark, lidová řemesla, vánoční koncerty v chráněných dílnách

14. 12. 17 hod - adv. koncert Báry Basikové a dětí ze sborů Vlaštovičky a Orlička

20. 12. 2014 – koncert z cyklu Advent mezi horami – sbor Corale (Gymnázium Žamberk) – kostel v Neratově

 

Více najdete:

https://kopecek.neratov.cz/index.php?stranka=katalog-vyrobku

www.neratov.cz/jak-muzete-pomoci/pribehy-lidi-s-postizenim/